Druga Fala koronawirusa wymusiła na władzach wielu państw podjęcie radykalnych kroków, mających na celu ograniczenie ilości zakażonych. Na początku października liczba chorych w Holandii wynosiła ok. 3000 osób na dobę. Aktualnie zbliża się do 5000. Dobowy wzrost zachorowań w Holandii, znacząco zmienił podejście władz i mieszkańców do sposobów zapobiegania infekcji, przede wszystkim w zakresie noszenia maseczek ochronnych. Na koniec września rząd holenderski wprowadził restrykcje, o których możecie poczytać niżej.

Od 29 września przez 3 tygodnie obowiązują zaostrzone rygory sanitarne, których zastosowanie ma na celu zatrzymanie , bądź przynajmniej ograniczenie drugiej fali zachorowań.

• Rząd zaleca noszenie maseczek zasłaniających usta i nos we wszystkich miejscach użyteczności publicznej w kraju. Jest to jedna z najważniejszych zmian, ponieważ podczas pierwszej fali koronawirusa, Holandia krytykowała te formę ochrony jako bezużyteczną. Pamiętajcie zatem, żeby przed wyjazdem do Holandii zaopatrzyć się w maseczki ochronne. Aktualnie w Polsce są one łatwo dostępne, ich ceny również uległy stabilizacji.

• Praca online – rząd zaleca, aby ta forma pracy, została wprowadzona we wszystkich zakładach, w których jest to możliwe. Praca zdalna powinna stać się normą, celem ograniczenia ilości osób w biurach i koniecznością zachowania dystansu społecznego. Pracodawcy musza sobie zdawać sprawę, ze w przypadku wystąpienia zakażenia w zakładzie pracy, zostanie on zamknięty na 14 dni.

• Ograniczono liczbę osób, które mogą nas odwiedzać w domu – do 3. Dotyczy to nie tylko wewnętrznych pomieszczeń w budynku, ale również balkonów i ogrodów. Zwolnione z tego ograniczenia są dzieci do 12 roku życia.

• Ograniczenia w restauracjach – przy jednym stoliku mogą siedzieć maksymalnie 4 osoby. Skrócony został również czas pracy lokali gastronomicznych – do 21. Sklepy pozostają otwarte do 22, jednak od 5 października wprowadzono w nich ograniczenie liczby kupujących oraz obowiązek wprowadzenia specjalnych godzin dla osób starszych.

• Wprowadzono obowiązkowe rezerwacje w miejscach użyteczności publicznej , takich jak muzea, biblioteki, kina, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości osób do 30.

• Rygory sanitarne wprowadzono również na świeżym powietrzu – dotyczą one przede wszystkim zmniejszenia ilości osób (do 40), odbywania zawodów sportowych bez udziału widowni oraz konieczności ograniczenia podroży do tych absolutnie niezbędnych. W tych zakresach wprowadzono pewne wyjątki, dotyczące głownie pogrzebów, funkcjonowania placówek dydaktycznych i zapewniających opiekę nad dziećmi.

Facebook

YouTube

Instagram

Follow Me on Instagram
Flexspecialisten Abu Abu