“STAŁO SIĘ – JESTEŚMY  W HOLANDII”

Cristina Hagiu i jej mąż mieli marzenie: zarabiać pieniądze, aby móc kupić dom w Rumunii. Po roku para rzeczywiście kupiła dom. Nie w Europie Wschodniej, ale w Oss. Ponieważ oboje pracują tam dla Flexspecialisten. Cristina dzieli się swoim doświadczenie.

Poszukując pracy, Cristina i jej mąż najpierw trafili do Niemiec, ale tam nie czuli się jak w domu. “Ludzie wyraźnie nas tam nie chcieli” – mówi Cristina. “Mówimy po angielsku. Ale cały czas rozmawiali z nami po niemiecku, nawet jeśli ich nie rozumieliśmy. To sprawiało, że czuliśmy się wykluczeni. Sprzątałam i pracowałam 200 godzin miesięcznie. Zarabiałam na to 700 euro. To po prostu nie było w porządku pod wieloma względami.”

Czy ty też przyjdziesz?

Od przyjaciela Cristina dowiedziała się o Flexspecialisten w Holandii. “Zdecydowaliśmy się spróbować jeszcze w jednym innym kraju. Wyjechałam przed nami i zaczęłam pracę w Oss. Trochę bałam się, że mentalność tutaj będzie taka sama jak w Niemczech. Ale tutaj jest zupełnie inaczej. Wszyscy mówią po angielsku, ludzie są uczciwi, wszystko jest poukładane. Już po miesiącu zadzwoniłam do męża: przyjdziesz także?”

doświadczenie

Inne tradycje

“Oczywiście są różnice” – kontynuuje Cristina. “Na przykład jesteśmy wyznawcami prawosławia, a Wielkanoc przypada na inny termin. Czasami nawet o miesiąc później, więc nie ma już jajek wielkanocnych w sklepach. Również tradycje związane z Bożym Narodzeniem są inne. U nas to ogromne święto. Wielu Holendrów wystawia tylko choinkę. Choć dobrze się tutaj mamy, w takich chwilach tęsknię trochę za Rumunią.” 

Flexspecialisten wiele dla nas znaczy

Żadnych zmartwień na jutro

“Ale nie narzekamy” – dodaje Cristina. “Dobrze zarabiamy w Flexspecialisten, możemy sobie pozwolić na fajne rzeczy i nie martwimy się o jutro. Jesteśmy tu już cztery lata, i zamiast domu w Rumunii, mamy tutaj dom. Nasza córka, która ma 1,5 roku, dorasta tutaj.

Pomoc od Flexspecialisten

Wiele razy Flexspecialisten pomagał rumuńskiej parze. Cristina: “Kiedy nasza córka miała kilka miesięcy, musiałam odebrać ją ze żłobka po pracy. Ale w miejscu, gdzie pracowałam, nie zawsze mogłam wyjść na czas. Dlatego dostałam inną pracę. Teraz pracuję na porannych zmianach w Padifood.”

Rzeczywiste wsparcie

Flexspecialisten pomógł również w kwestii domu. “Było trudno dostać kredyt hipoteczny z umową tymczasową” – wyjaśnia Cristina. “Mój mąż otrzymał więc wcześniej umowę na czas nieokreślony, dzięki czemu zakup mógł zostać sfinalizowany.” Ta elastyczność jest według Cristiny prawdziwą cechą Flexspecialisten. “Rzeczywiście myślą razem z pracownikami tymczasowymi i jesteś doceniany. To niesamowicie przyjemne, gdy jesteś tutaj nowy.”

cristina doświadczenie