Nowa ustawa w NL od 2016 roku

Rząd chce ukrócić powstawanie niejasnych „konstrukcji” na rynku pracy, które umożliwiają pracodawcom mniejsze wypłaty dla pracowników-obcokrajowców. Pracodawcy obcinający pensje obcokrajowcom pracującym w Holandii będą mieli teraz utrudnione zadanie. Sejm uchwalił ustawę zwalczającą powstawanie tzw. schijnconstructies (fikcyjnych konstrukcji na rynku pracy), które powodują wyzysk pracowników z zagranicy i są uważane za główną przyczynę nieuczciwej konkurencji. „Wet Aanpak Schijnconstructies”, czyli Ustawa dotycząca Fikcyjnych Konstrukcji na rynku pracy została jednogłośnie przyjęta przez Sejm.

Gmina Westland w prowincji Holandia Południowa jest od lat żarliwym zwolennikiem, a także główną pobudką dla ostatnio przyjętego prawa. Arne Weverling – tamtejszy radny miejski, który ma w swoim portfolio wiele różnych spraw dotyczących pracowników z zagranicy, domagał się od dawna od wicepremiera Asschera reakcji na niepokojące zjawisko nieuczciwej konkurencji.

Uprawa roślin oraz plantacji warzywno-owocowych to jeden z tych sektorów, gdzie pracuje stosunkowo najwięcej sezonowej siły roboczej spoza Holandii. Problemem istniejącym w tego typu sektorach jest wykorzystywanie kruczków prawnych i podatkowych „sztuczek”. Dotyczą one m.in. potrąceń z wynagrodzenia minimalnego. Są to najczęściej potrącenia za zakwaterowanie, przy czym nie został w tym wypadku zapłacony żaden podatek, a agencje pracy oferują pracę za niższe stawki. Skarb państwa odczuwa w takiej sytuacji deficyt, a pracownik z zagranicy otrzymuje w kraju ojczystym niespodziewane korekty podatkowe.

W nowej ustawie znajdziemy informacje o tym, że nie ma już możliwości potrącenia różnego typu kosztów z ustawowej płacy minimalnej. Do odpowiedzialności za nieuczciwe zachowania i brak odpowiedniej wypłaty zostanie pociągnięty nie tylko pracodawca czyli agencja pracy, ale i zleceniodawca wynajmujący pracowników z takiej agencji. Pojawiają się tam również informacje o sposobie wypłaty: nie jest już możliwe otrzymanie wynagrodzenia w gotówce. Dodatkowo wszelkie potrącenia od wynagrodzenia muszą być jasno przedstawione na pasku wypłaty: zarówno ich wyraźne kwoty, jak i opisy czego dotyczą. Minister Lodewijk Asscher zachęca także do publicznego ujawniania nieuczciwych przedsiębiorstw wyzyskujących pracowników z zagranicy.

Fikcyjne konstrukcje na rynku pracy przyczyniają się do nieuczciwej konkurencji pomiędzy pracodawcami i znacząco pogarszają sytuację pracowników i osób szukających pracy. Od ponad dwóch lat dążono do wyjaśnienia tego problemu i jego jednoznacznego rozwiązania. Kontrolerzy z Inspekcji Pracy w 2012 roku wykryli aż 368 przypadków pracowników, którzy pracowali za stawki poniżej płacy minimalnej, a w 2013 roku było ich już 582. Jeszcze w tym roku minister Pracy i Polityki Społecznej planuje wysłać w teren dodatkowych kontrolerów w celu zidentyfikowania istniejących fałszywych konstrukcji na rynku pracy. Konstrukcje te wprowadzane są nie tylko w sektorze ogrodnictwa i rolnictwa, ale i w sektorze budownictwa, horecy (hotele i gastronomia) i transportu. Dużym utrudnieniem w wykrywaniu takich oszustw jest to, że taka firma często ogłasza bankructwo, znikając z pieniędzmi i unikając odpowiedzialności, a jej właściciele szybko zakładają podobną firmę, tylko pod inną nazwą. Nadchodzące lata przyniosą odpowiedź na pytanie, czy nowo wprowadzone prawo przyniesie pozytywne skutki.

Nowa ustawa ma wejsc w zycie z poczatkiem 2016 roku jednak jak przewiduja eksperci wiele zagadnien zawartych w tym projekcie bedzie musiala byc jeszcze skonsultowana i dostosowana do realiow systemy pracy tymaczasowej w Holandii.

źródło: AD.nl

Facebook

YouTube

Instagram

Follow Me on Instagram
Flexspecialisten Abu Abu