E-zwolnienia lekarskie od 01.12.2018

Od 1 grudnia 2018 roku lekarze będą wystawiać zwolnienia lekarskie wyłącznie w formie elektronicznej (E-ZLA). Co to oznacza dla Pracownika? Zapoznaj sie z nowymi zasadami, żeby uniknąć zaskoczenia podczas kolejnej wizyty.
Od nowego miesiąca lekarze nie będą mieli już mozliwości wypisywania zielonych formularzy zwolnień lekarskich. Druk ZLA zastąpiony zostaje całkowicie przez e-ZLA. Tym samym pojawią się nowe okoliczności nie tylko dla lekarzy, ale również dla samych pacjentów.
Przede wszystkim ni e będzie już konieczności dostarczania druków bezpośrednio do Pracodawcy, albo do ZUS. E-ZLA zostaje automatycznie przesłane do obu podmiotów, pacjent natomiast może skupić się na powrocie do zdrowia, bądź sprawowaniem opieki , m.in. nad chorym dzieckiem. Każdy z nas również może zobaczyć swoje zwolnienia lekarskie. Wystarczy , że mamy zalożony profil na ZUS PUE (Platforma Usług Elektronicznych ZUS). Jego założenie jest bezpłatne i bardzo proste, więc zainteresowani mogą skorzystać z tej funkcji.
Jeżeli pracodawca posiada swój profil na ZUS PUE, natychmiast dowie się o wystawieniu nowego zwolnienia, nie ma zatem konieczności drukowania i dostarczania go do zakładu pracy. Jeżeli jednak chcemy otrzymać wydruk E-ZLA, lekarz zobowiązany jest nam go udostępnić.
Zakłady, zatrudniające poniżej 5 osób, nie mają obowiązku założenia ZUS PUE – w takich przypadkach, lekarz musi wręczyć pacjentowi wydruk zwolnienia, które zostało wystawione elektronicznie. Ten wydruk pacjent musi dostarczyć pracodawcy w nieprzekraczalnym terminie 7 dni. Ważne, aby wydruk opatrzony był pieczątką i podpisem lekarza.

Facebook

YouTube

Instagram

Follow Me on Instagram
Flexspecialisten Abu Abu