Wielu z nas jest zainteresowanych podjęciem pracy za granicą. Niejednokrotnie nasz wybór pada na Holandię. Co jednak wiemy o tym kraju? Poniżej kilka informacji, które mogą być przydatne przed wyjazdem.

Kto rządzi w Holandii?

Oficjalnie Holandia to „Królestwo Niderlandów” z królem lub królową jako głową państwa oraz terytorium nie ograniczającym się jedynie do europejskiej części, ale obejmującym także kilka karaibskich wysepek.

Od 30 kwietnia 2013 roku królem jest Wilhelm-Aleksander, który na tronie zastąpił matkę, Beatrycze (Beatrix). Król nie ma w Holandii dużej władzy i pełni funkcję reprezentacyjną.

Holandia jest oficjalnie monarchią parlamentarną i to właśnie parlament oraz cieszący się jego poparciem rząd sprawują realną władzę. Na czele rządu stoi premier, w którego rękach spoczywa w Holandii największa władza.

Kto jest prezydentem Holandii?

Nikt. Holandia nie ma prezydenta. Głową państwa jest król, a na czele rządu stoi premier.

Kto jest premierem Holandii?

Obecnie premierem Holandii jest lider partii liberalnej – Mark Rutte. Funkcję tę sprawuje od roku  2010.

Dlaczego pomarańczowy jest kolorem Holandii?

Kolor pomarańczowy wywodzi się od Willema van Oranje, który jako młody szlachcic odziedziczył księstwo Orange. W swojej polityce początkowo wspierał Hiszpanię, jednak z czasem jego sympatia przeszła na stronę holenderskich hrabiów, którzy czuli się uciskani przez króla. Sam Willem stanął na czele powstania, podczas którego zginał w zamachu zleconym przez króla Hiszpanii. Po śmierci stał się symbolem i bohaterem całego narodu holenderskiego, a jego „pomarańczowy” kolor stał się barwą narodową. 

Dlaczego Holandia to kraj tulipanów?

Tulipany tak naprawdę nie pochodzą z Holandii, zostały tu sprowadzone w XVI wieku z Turcji. Tulipan rośnie najchętniej w łagodnym klimacie morskim. Nadmorskie tereny Holandii okazały się być idealnym miejscem do hodowli cebulek tego kwiatu.

Kiedyś  bardzo drogie cebulki kwiatowe były trudno dostępne. Dzisiaj nie są drogie i rośnie ich w Holandii mnóstwo. Wczesną wiosną warto odwiedzić Holandię, ponieważ część kraju zamienia się wówczas w wielki ogród, a kolorowe kwiatowe pola robią  ogromne wrażenie.

W wielu miastach na turystów i mieszkańców czekają specjalne targi kwiatowe, gdzie kupić można cebulki, kwiaty oraz pamiątki związane z Holandią.

W styczniu każdego roku obchodzony jest narodowy dzień tulipanów – główny plac w Amsterdamie, Dam, zamienia się wówczas w wielki ogród.

Dlaczego Holandia uznawana jest za kraj sera?

Sami Holendrzy o swojej ojczyźnie mówią, że jest to „kaasland” (serowy kraj), a siebie zwą „kaaskopen” (serowe głowy). W Holandii każdego roku produkuje się prawie 800 milionów kilogramów sera. Kraj ten jest jednym z największych producentów sera na świecie. Sami Holendrzy również uwielbiają spożywać ten rodzaj nabiału.

Facebook

YouTube

Instagram

Follow Me on Instagram
Flexspecialisten Abu Abu