Legalna praca w Holandii wiąże się z koniecznością rozliczenia z Urzędem Skarbowym, nie tylko w Holandii, ale również w kraju pochodzenia rezydenta podatkowego. Kiedy, gdzie  i jakie dokumenty należy złożyć w tym celu? Przeczytaj informacje na naszym blogu, a kwestie te okażą się dużo łatwiejsze do zrozumienia.

Obowiązek rozliczenia dochodów z pracy zagranicą mają osoby, które w danym roku podatkowym posiadały polską rezydencję podatkową, czyli:

  • posiadają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych (rodzina, przyjaciele itp.) lub gospodarczych (firma, zatrudnienie itp.)
  • przebywają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Niekoniecznie łącznie – liczy się suma tych dni w całym (polskim) roku podatkowym.

Podstawowym dokumentem w zakresie rozliczenia jest PIT-ZG. Przeznaczony jest on dla osób, które rozliczają przychody uzyskiwane od zagranicznych podmiotów (mieszkam w Polsce – wynagrodzenie otrzymuje z zagranicy) lub po prostu zarobkują wyjeżdżając do pracy za granicę (jadę do pracy do kraju trzeciego). Obowiązek złożenia PIT/ZG zależy od tego, z jakiego kraju pochodzą zarobki rozliczane przez podatnika w zeznaniu rocznym za 2020 r.

PIT/ZG składa się jako załącznik do deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39.

Dokumenty wysyłamy do  tego urzędu, który jest dla nas właściwy ze względu na nasze miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Ponieważ załącznik PIT/ZG za 2020 składa się razem z deklaracjami, których ostateczny termin złożenia przypada na koniec kwietnia, również ten dokument należy przesłać do 30 kwietnia 2021 roku.

Druk PIT/ZG można złożyć na kilka sposobów – tradycyjnie, zanosząc go do urzędu skarbowego właściwego podatnikowi ze względu na miejsce zamieszkania, przesyłając załącznik pocztą lub wysyłając PIT/ZG przez internet . Ten ostatni sposób jest najwygodniejszy i powoduje najszybszy zwrot podatku.

Nie czekajmy do ostatniej chwili na rozliczenie podatku z zagranicy. Możemy być pewni, ze przy aktualnych przepisach oraz wymianie informacji miedzy krajami Unii Europejskiej, fiskus upomni się o te dokumenty. Jeżeli nie potrafimy sami wypełnić formularzy, możemy skorzystać z pomocy biur rachunkowych, które pomogą nam w złożeniu zeznania podatkowego.

Jeżeli jeszcze się zastanawiasz nad wyjazdem za granice, poszukujesz ofert dopasowanych do swoich możliwości i wymagań, skontaktuj się z nami.  Wystarczy się zarejestrować na www.workforce.pl, lub przesłać do nas swoje cv. Czekamy właśnie na Ciebie!

Facebook

YouTube

Instagram

Follow Me on Instagram
Flexspecialisten Abu Abu