W roku 2022 wejdzie w życie nowa umowa zbiorowa CAO dla branży agencji pracy tymczasowej. Zmiany dotyczyć będą wyłącznie agencji zrzeszonych w ABU. Zawierają zapisy ochrony pracowników zagranicznych w okresie 2 pierwszych miesięcy pracy. Co się zmieni?

Negocjacje nowego układu zbiorowego trwały ponad rok. Wypracowane porozumienie ma na celu polepszenie pozycji pracowników oraz warunków pracy w Holandii.

Gwarantowana płaca przez pierwsze 2 miesiące

Od 1 stycznia 2022 roku każdy nowy pracownik, kierowany do pracy w Holandii otrzyma gwarancję zarobku. Dotyczy to tylko członków zrzeszenia agencji pracy tymczasowej ABU. Co to oznacza? Konieczność wypłaty wynagrodzenia na poziomie płacy minimalnej za 40-godzinny tydzień pracy. Jeżeli jednak pracownik wyraźnie nie dotrzymuje zasad umowy przepis ten nie będzie miał zastosowania. Pracownik taki nie zostaje jednak pozostawiony sam sobie. Katalog praw pracownika zwolnionego jest bardzo szeroki i obejmuje przede wszystkim:

  • pokrycie przez agencję pracy tymczasowej kosztów transportu do kraju pochodzenia;
  • możliwość spędzenia 5 kolejnych nocy na koszt agencji pracy tymczasowej, w zakwaterowaniu zaoferowanym przez agencję;
  • umorzenie wszelkich niespłaconych długów, które powstały w dwóch pierwszych tygodniach po przybyciu migranta zarobkowego do Holandii. Chodzi przede wszystkim o koszty transportu do NL, dojazd do pracy, zakwaterowanie czy koszty wykupienia polisy ubezpieczenia zdrowotnego.

Ochrona przez okres 4 tygodni

Pracownika, który korzysta z firmowego zakwaterowania nie będzie można z dnia na dzień zmusić do wyprowadzki, nawet mimo zakończenia umowy o pracę. Od 1 stycznia 2022 roku obowiązywać będzie okres przejściowy trwający 4 tygodnie. W tym czasie pracownik zobowiązany jest do pokrycia kosztów wynajmu lokalu od byłego pracodawcy.

Fazy

Nowe porozumienie wprowadzi także istotne zmiany w długości umów. Dla wszystkich osób, które rozpoczną pracę w Holandii po 1 stycznia 2022:

  • Faza A trwać będzie 52 tygodnie (od 2 stycznia 2023 okres ten będzie dotyczył wszystkich zatrudnionych)
  • Faza B będzie w dalszym ciągu trwać będzie 3 lata ( w kolejnym CAO ma być skrócona do 2 lat)
  • Faza C – stały kontrakt pracownik otrzyma od agencji po upływie 3 lat od rozpoczęcia zatrudnienia.

Jeżeli masz ochotę na wyjazd do Holandii aplikuj już teraz na www.workforce.pl . Nasi konsultanci pozostają do Państwa dyspozycji telefonicznie i mailowo. Zapraszamy do kontaktu!

Facebook

YouTube

Instagram

Follow Me on Instagram
Flexspecialisten Abu Abu